Erica Fischer – Aimée & Jaguar

Aimée & Jaguar to książka świadectwo. Świadectwo miłości zakazanej, która narodziła się w ciężkich i brutalnych czasach. Aimée to Niemka, żona i matka. Jaguar to Żydówka, młoda i wolna. Aimée dusi się w małżeństwie. Jest rozczarowana i zniechęcona. Aimée poznaje piękną Jaguar, która wprowadza Aimée w świat miłości lesbijskiej. I ta matka i żona zakochuje się w Jaguarze bez pamięci. Jaguar zakochuje się w Aimee. A wokół faszyzm i II wojna światowa.

aimee&jaguar-obsesjaczytania

Książka naładowana emocjami. Nie tylko emocjami głównych bohaterek, ale również ludzi z nimi związanych. Męża i dzieci Aimée, jej rodziców, przyjaciół, znajomych. Pozycję tę wypełniają listy, pocztówki, wiersze, które kobiety piszą do siebie. Dziennik Aimée to wielka tęsknota za jej „Człowiekiem”, którego pokochała i nigdy nie przestanie.  Dopełnieniem są wypowiedzi ich bliskich, które pozwalają spojrzeć na to, co się dzieje z różnych perspektyw.

„(…) Aimee pisze zielonym atramentem swoją część „małżeńskiego kontraktu”:
Będę Cię bezgranicznie kochać,
będę Ci bezwarunkowo wierna,
będę dbać o czystość i porządek,
będę pracowita – dla Ciebie, dzieci i dla mnie samej,
oszczędna, kiedy to konieczne,
wspaniałomyślna we wszystkim,
będę Ci ufać!
Co należy do mnie, ma też należeć do Ciebie;
zawsze będę dla Ciebie.        

Elisabeth Wust, z d. Kappler”

aimee&jaguar-obsesjaczytania 

„W imię wszystkich odpowiedzialnych bogów, świętych i amuletów zobowiązuję się do przestrzegania poniższych 10 punktów i mam nadzieję, że wszyscy bogowie, święci i amulety obdarzą mnie łaską i pomocą w dotrzymaniu słowa:

 1. Będę Cię zawsze kochać.
 2. Nigdy Cię nie opuszczę.
 3. Będę robić wszystko, żeby uczynić Cię szczęśliwą.
 4. Będę – o ile okoliczności na to pozwolą – troszczyć się o Ciebie i dzieci.
 5. Nie będę protestować, kiedy Ty będziesz troszczyć się o mnie.
 6. Nie będę więcej oglądać się za ładnymi dziewczynami, najwyżej po to żeby stwierdzić, że Ty jesteś ładniejsza.
 7. Nie będę często wieczorami wracać późno do domu.
 8. W nocy będę się starała cicho zgrzytać zębami.
 9. Będę Cię zawsze kochać.
 10. Będę Cię zawsze kochać. c.d.n.                      Felice”

Książka ta to świadectwo, że miłość do drugiego człowieka jest najpotężniejszym uczuciem, które napędza nasze życie. Na historię miłości nie patrzyłam tylko przez pryzmat miłości dwóch kobiet. Miłość jako uczucie, to coś uniwersalnego, wymykającego się ocenie. Można oceniać postępowanie Aimée, która miała dzieci i była za nie odpowiedzialna. Można oceniać, osądzać w różny sposób biorąc pod uwagę różne argumenty. I każdy pewnie w jakimś stopniu to zrobi. Miłości, która dopada człowieka i zmienia jego życie.

 aimee&jaguar-obsesjaczytania

Książka chwyta za serce, za rozum czytelnika i nie pozostawia go obojętnego. Czytamy historię prawdziwą, która naprawdę miała miejsce. Historia Aimee i Jaguara głęboko mnie poruszyła i długo po przeczytaniu ostatniego zdania odbijała mi się w głowie.

Autor - Erica Fischer

Tytuł - Aimée & Jaguar

Wydawnictwo - Czarne, Wołowiec 2008

Liczba stron - 344


Moja ocena

4 opinie

 1. O, nic nie słyszałam o tej książce, a widzę, że to coś pięknego, mądrego i na temat miłości. Muszę wziąć ją pod uwagę :)

  odpisz
  • Przeczytałam ją na spotkanie DKK. Myślę, że będzie burzliwa dyskusja bo książka z tych kontrowersyjnych i różnie można ją odebrać. Ciekawa jestem opinii innych o niej. Koniecznie przeczytaj :)

   odpisz
   • Jak tylko ją gdzieś znajdę ;) Niestety w bibliotece nie mamy.

    odpisz
 2. No no, trafiasz na ciekawe książki.

  odpisz

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>