Yrsa Sigurdardóttir – Spójrz na mnie

Yrsa-Sigurdardóttir-Spójrz-na-mnie-z-kawką

Thora Gudmundsdottir to prawniczka, która ma doprowadzić do rewizji pewnego wyroku. Co ciekawe, zlecenie otrzymała od pensjonariusza ośrodka psychiatrycznego, który odsiaduje wyrok za pedofilię. Thora rozpoczyna śledztwo w skutym mrozem i ogarniętym kryzysem gospodarczym Reykjaviku. Jacob, chłopak z zespołem Downa, został skazany za wzniecenie pożaru w ośrodku rehabilitacyjnym. W pożarze zginęli bezbronni, ciężko upośledzeni pacjenci, a wśród nich dziewczyna w śpiączce, która była w ciąży. Thora próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie czy Jakob rzeczywiście jest winny. A jeśli nie – to kto. Prawniczka zgłębia ponure tajemnice przeszłości, by zdemaskować sprawcę zbrodni i wydobyć prawdę na światło dzienne.

Yrsa w swojej książce przedstawiła ciekawą zagadkę kryminalną, która pozornie jest wyjaśniona. Od pierwszych stron powieść bardzo mnie wciągnęła i z niecierpliwością czekałam na dalsze posunięcia głównej bohaterki. Mocno kibicowałam Thorze i trzymałam za nią kciuki.  Otrzymałam kawał dobrego kryminału z ciekawym tłem gospodarczym i hermetycznym społeczeństwem zamieszkującym Islandię. Wielki plus należy się za dobrze poprowadzoną narrację, odkrywanie pomalutku kart i budowanie napięcia. Niektóre wątki wydają się niepotrzebne, ale to tylko pozory. W miarę rozwoju akcji wszystkie elementy wskakują na swoje miejsce.

Yrsa-Sigurdardóttir-Spójrz-na-mnie

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tej pisarki o bardzo dla mnie dziwnym nazwisku, którego nie potrafię wymówić. Do końca powieści nie odgadłam kto stoi za tym podpaleniem. Yrsa skutecznie wodziła mnie  za nos, a zakończenie było dla mnie nie małym zaskoczeniem. Szczerze polecam!

Autor - Yrsa Sigurdardóttir

Tytuł - Spójrz na mnie

Wydawnictwo - MUZA S.A

Liczba stron - 464


Moja ocena

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>