Santa Montefiore – Spotkamy się pod drzewem ombu

“Spotkamy się pod drzewem ombu” to saga rodzinna, która osadzona jest w realiach współczesnej Argentyny. Pozycja ta porównana została do “Przeminęło z wiatrem” i to zachęciło mnie do sięgnięcia po nią. Chciałam się przekonać czy to porównanie jest rzeczywiście adekwatne, czy tylko widnieje tam by przyciągnąć więcej czytelników.

montefiore-spotkamy sie pod drzewem ombuKsiążka opowiada o miłości Sofi i Santi. Sofia to dziewczynka, która dorasta w bogatej argentyńskiej rodzinie na ranczu. Santi to jej kuzyn, z którym bawi się wśród potężnych konarów drzewa ombu. Drzewo ombu według wierzeń posiada magiczną moc spełniania marzeń. Sofia powierza drzewu swój sekret – miłość do Santiego. Jej marzenie się spełnia i po latach kuzynostwo zostaje kochankami. Kiedy sekret młodych ludzi odkrywają rodzice Sofii, ze strachu przed hańbą wysyłają dziewczynę za granicę. Zakochani po raz ostatni przed wyjazdem dziewczyny spotykają się pod magicznym drzewem i przysięgają sobie wierność. Nie wiedzą kiedy znowu się spotkają. Co przyniesie im los?

Powieść jest piękna ze względu na przemijające wartości, które dotyczą każdego człowieka. Porusza wiele najistotniejszych prawd życiowych – poczucia przynależności, więzów rodzinnych, honoru, zranionej dumy, wielkiej i zakazanej miłości.

“Pod drzewem ombu” mnie nie rozczarowało ponieważ nie spodziewałam się po tej lekturze zbyt wiele. Ot, piękna historia o miłości jakich wiele przedstawiona w egzotycznej (ja dla mnie) Argentynie. Sprawnie napisana, ładnie odmalowane postacie lecz trochę szablonowe. Urzekł mnie zdecydowanie klimat Argentyny. W mojej opinii daleko jej do “Przeminęło z wiatrem”. Nie można porównać Sofii do Scarlett, a Santiego do Rhetta.  Najbardziej brakowało mi humoru, który dostarczają mi niektóre fragmenty “Przeminęło z wiatrem”.

Najbardziej w książce zafascynowało mnie tytułowe drzewo ombu. Chciałabym je zobaczyć i się na nie wspiąć.

Autor - Santa Montefiore

Tytuł - Spotkamy się pod drzewem ombu

Wydawnictwo - Świat Książki, 2002

Liczba stron - 560


Moja ocena

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>