Paullina Simons – Jeździec Miedziany, Tatiana i Aleksander, Ogród letni

Paullina Simons i jej trylogia głęboko zapadnie mi w pamięć. Uwielbiam takie historie. Moja teściowa, która poleciła mi tę pozycję porównała ją do „Przeminęło z wiatrem” tylko z radzieckim tłem historycznym. „Przeminęło z wiatrem” uwielbiam. Kocham Scarlett i Rhetta miłością czytelniczo zachłanną. Pochłonęłam tę historię niezliczoną ilość razy. Delektowałam się nią jeszcze więcej. Porównywanie jakiejkolwiek książki do „Przeminęło z wiatrem” było dla mnie niewyobrażalne. A jednak muszę przyznać, że Paullina Simons stworzyła historię poruszającą i wciągającą. Nie na równi z Scarlett i Rhettem, ale równie dobrą, wciągającą czytelnika po uszy. Zatraciłam się tak bardzo, że nie mogłam zabrać się za inną książkę, ponieważ sercem i myślami byłam przy Tatianie i Aleksandrze.

Historia opowiedziana przez autorkę dzieje się na przestrzeni wielu lat. W „Jeźdźcu miedzianym” poznajemy 17-letnią Tatianę Mietanową, która mieszka z rodziną w Leningradzie. W dniu wybuchu II Wojny Światowej poznaje przypadkiem Aleksandra. Zakochuje się w nim bez pamięci i ku swojemu przerażeniu odkrywa, że Aleksander jest chłopakiem jej starszej siostry Darii. Mężczyzna odwzajemnia uczucia Tatiany i postanawiają nie ujawniać swojego uczucia. Dalsze losy Tatiany, jej rodziny i Aleksandra silnie splatają się z okrutną, szalejąca wojną. Głód, śmierć, walka o przetrwanie i wielka miłość to najważniejsze punkty życia głównych bohaterów. W drugiej części Tatiana emigruje do Stanów Zjednoczonych. Rozłąka z ukochanym nie pozwala na pełne szczęście głównej bohaterki. Co zrobi Tatiana? Oczywiście pojedzie do Europy i spróbuje odnaleźć miłość swojego życia. W tej części nagłe zwroty akcji nie pozwalają czytelnikowi odetchnąć nawet na chwilę. „Ogród letni” również obfituje z wydarzenia. Tatiana i Aleksander zderzają się ze zwykłym życiem. Jednak wspomnienia i doświadczenia z wojny nie pozwalają im w pełni cieszyć się sobą.

Opowieść Paulliny Simons jest w pełni zakończona. Kończąc czytać ostatni tom kończy się historia Tatiany i Aleksandra. Nie ma niedomówień, co stało się później. Momentami może się dłużyć, ale pomimo tego z całego serca polecam!

 jezdziec-miedziany-simons ogrod-letni-simons tatiana-i-aleksander-simons

Cytaty, które według mojej opinii najlepiej oddają części trylogii Paulliny Simons.

Jeździec Miedziany:

„ Jakby ich zalotom nie towarzyszyło kłamstwo, zdrada, wojna, głód i śmierć wszystkich, których kochała.

Chcąc ją pocieszyć, dziadek powiedział: Zadaj sobie trzy pytania, Tatiano, i dowiesz się, kim jesteś. Spytaj siebie, w co wierzysz. Spytaj siebie czy masz nadzieję. I najważniejsze: spytaj siebie kogo kochasz? (…) już wiem kim jestem, pomyślała biorąc go za rękę. Mam na imię Tatiana. Wierzę w Aleksandra. To on jest moją nadzieją i kocham go nad życie.”

Tatiana i Aleksander:

„Aleksandrze, patronie złamanych serc! Aleksandrze, patronie niewinnych, niepokonanych, niewidzialnych, niesubordynowanych. Aleksandrze, żołnierzu, władco mojej duszy – dobry Boże, zaprowadź mnie do niego, do mojego żołnierza z czołgów i okopów, z dymu i smutku, do Aleksandra, mojej radości tęsknoty, mojego królestwa, mojej pustki. Gdziekolwiek jest pozwól mi go znaleźć, objąć ramionami, przytulić, pocałować, przesunąć włosami po najdroższej twarzy. Szukam cię wszędzie, błagam, Aleksandrze, władco mojego serca, pozwól mi się znaleźć.”

„Idziemy przez ten świat samotnie, ale jeśli mamy szczęście, to przez jedną chwilę należymy do kogoś i ta jedna chwila pozwala nam przetrwać całe wypełnione samotnością życie.”

Ogród letni:

„Myśleliśmy, że najgorsze mamy już za sobą, ale myliliśmy się. Najtrudniejsze jest życie.”

Autor - Paullina Simons

Tytuł - Jeździec Miedziany, Tatiana i Aleksander, Ogród letni

Wydawnictwo -

Liczba stron -


Moja ocena

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>