Olga Tokarczuk – Prawiek i inne czasy

Rzadko sięgam po literaturę rodzimą. W moich wyborach czytelniczych wiodą prym pisarze zagraniczni. “Prawiek i inne czasy” przesiedział na moim kindlu długo i w końcu doczekał się swojego czasu. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Tokarczuk i wiem, że nie ostatnie.

tokarczuk-prawiek i inne czasyTytułowy Prawiek to mityczna wioska położona w samym środku Polski. W “Prawieku” przedstawione zostały losy ludzi na przestrzeni lat. Książka idealnie wpisuje się w nurt realizmu magicznego, nie brak w niej rozważań filozoficznych na temat narodzin, życia i śmierci. Pomimo niewielkiej objętości książka Olgi Tokarczuk dotyka najistotniejszych prawd życiowych. “Prawiek” napisany jest prostym i oszczędnym językiem i chyba największy w tym urok. Olga Tokarczuk niczym artysta-plastyk kreśli i maluje słowem emocje, uczucia, tęsknoty i pragnienia ludzi. Postacie są barwne i bardzo wyraziste.

Jestem pod głębokim wrażeniem powieści i brakuje mi słów, by opisać moje wrażenia. Całkowicie zatraciłam się w tej małej wiosce i pokochałam jej klimat. Jestem pod głębokim wrażeniem lektury. Uważam, że “Prawiek i inne czasy” jest po prostu genialny. Aż brakuje mi tchu z powodu wrażeń, których dostarczyła mi Olga Tokarczuk. I chcę więcej!

“Ludzie myślą, że żyją bardziej intensywnie niż zwierzęta, niż rośliny, a tym bardziej – niż rzeczy. Zwierzęta przeczuwają, że żyją bardziej intensywnie niż rośliny i rzeczy. A rzeczy trwają i trwanie jest bardziej życiem niż cokolwiek innego.”

“Bóg jest w każdym procesie, Bóg pulsuje w przemianach. Raz jest, raz jest go mniej, ale czasem nie ma go wcale. Bóg bowiem przejawia się nawet tym, że go nie ma. Ludzie – którzy sami są przecież procesem – boją się tego, co niestałe i zawsze zmienne, dlatego wymyślili coś, co nie istnieje – niezmienność i uznali, że to co wieczne i niezmienne, jest doskonałe. Przypisali więc niezmienność Bogu. I w ten sposób stacili zdolność rozumienia go.”

Autor - Olga Tokarczuk

Tytuł - Prawiek i inne czasy

Wydawnictwo - Wydawnictwo Literackie, 2004

Liczba stron - 300


Moja ocena

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>