Michael Schulman – Meryl Streep. To znowu ona!

„Meryl Streep, Żelazna Dama aktorstwa: nieposkromiona, niezatapialna, nieunikniona.”

meryl-streep-m-schulman

Doskonała aktorka. Fascynująca kobieta. O kim mowa? Oczywiście o Meryl Streep. Jest to pierwsza biografia gwiazdy filmowej, którą przeczytałam. Moje wybory literackie rozmijają się z biografiami osób ze szklanego ekranu, gwiazd z czerwonego dywanu i nigdy nie czułam potrzeby czytania o nich. Z filmami też często mi nie po drodze. Rzadko film wygrywa z książką. Z reguły szkoda mi czasu na obrazy podane przez reżysera, wolę sama je wytwarzać w swojej głowie. Nie przepadam za komediami, musicalami i zazwyczaj ich nie oglądam. Ale są filmy, które powodują, że rzucam książkę w kąt i zasiadam przed telewizorem. Niezmiennie są to filmy, w których gra Meryl Streep… lub Kevin Spacey :) Gdy zobaczyłam zapowiedź książki wiedziałam, że MUSZĘ ją przeczytać! MUSZĘ! Uwielbiam Mamma mia i mogę ten film oglądać w kółko, Diabeł ubiera się u Prady oglądałam niezliczoną ilość razy i wiem, że gdyby nie Meryl to w życiu nie obejrzałabym go do końca. Nie mój klimat, a jednak aktorka sprawia, że niezmiennie jestem przykuta do ekranu telewizora gdy emitowany jest ten film. Po lekturze książki zamierzam nadrobić zaległości filmowe :)

” ‚Sądziłam, że jeśli będę ładnie wyglądała i zachowywała się właściwie, wszyscy mnie polubią’, opisywała swój ówczesny stan umysłu. ‚W szkole średniej miałam zaledwie dwoje przyjaciół, z których jeden był moim kuzynem, więc się nie liczył. Do tego dochodziła paskudna rywalizacja o względy chłopców. Przez to wszystko czułam się bardzo nieszczęśliwa. Każdego dnia najważniejszą decyzją był dla mnie wybór stroju, w którym pójdę do szkoły. To było absurdalne.’ Jakaś inna cząstka jej tożsamości próbowała wydostać się na powierzchnię. (…) Odkryła, że  potrafi wyrazić emocje zawarte w piosence, ale także inne emocje, które nosi w sobie, a które nie pasują do granej postaci. Nawet kiedy powtarzała truizm:’ ludzie, którzy potrzebują innych, są najszczęśliwsi na świecie’, łatwo można było wyczuć ironię w jej słowach: otaczali ją ludzie, a mimo to nie czuła się szczęśliwa.”

meryl-streep-m-schulman

 

A teraz o książce. Meryl Streep. To znowu ona! to w głównej mierze biografia filmowa o początkach jej kariery. Ale nie tylko. To ukazanie Meryl jako nastolatki, która próbuje odnaleźć się w rzeczywistości szkolnej, która szuka przyjaźni, akceptacji i miłości. To również książka o pierwszej, wielkiej miłości tej wielkiej aktorki. To biografia kobiety,  która swoim uporem dążyła do urzeczywistnienia swoich marzeń. O kobiecie, która swe marzenia urzeczywistniła.  To książka, w której ukazuje nam się kobieta mądra, inteligentna, kochająca swojego partnera całym sercem. Meryl Streep nie chciała zaszufladkowania jako kolejna ‚głupa blondynka’, nie chciała takich ról. Wybierała role wymagające i wzbudzające kontrowersje. Wiedziała jak ma grać, nie pozwoliła wchodzić sobie na głowę w świecie zdominowanym przez mężczyzn. To co robiła, robiła doskonale. I robi to nadal! Wierzyła w siebie, w swoją intuicję i w swoje marzenia. Kapitalna kobieta. O Meryl czytało się świetnie. Autor udźwignął wielkość aktorki.  Książkę czyta się jednym tchem. Lekturę dopełniają zdjęcia aktorki z młodości. Uczta! Po przeczytaniu książki, wiem, że będę do niej zaglądać, by czytać fragmenty o Meryl. 

„Chodzi mi o to, że zrobię  wszystko dla tego mężczyzny’, twierdziła. ‚Czy ktokolwiek by się dziwił, gdyby to matka mówiła o swoim synu? Dlaczego więc ta bezinteresowność ma być zła? Służenie to jedyne, co liczy się w miłości. Wszyscy martwią się, że zatracą siebie – co za narcyzm. Powinność. Tej idei też nie potrafimy znieść. Kojarzy się nam z niewolnictwem. Ale powinność może być zbroją – zakładasz ją, aby walczyć o swoją miłość.”

meryl-streep-m-schulman

Autor - Michael Schulman

Tytuł - Meryl Streep. To znowu ona!

Wydawnictwo - Marginesy, Warszawa 2016

Tłumaczenie - Robert Waliś

Liczba stron - 336


Moja ocena

1 opinia

  1. Oj, muszę koniecznie rozejrzeć się za nią!

    odpisz

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>