Meike Ziervogel – Magda

„Gdy matka zabija swoje dzieci, gdzie jest początek zła? W fanatyzmie, prymitywizmie, faszyzmie, w jej matce. Nigdy dość uważności. Przejmująca książka.”

Magda--obsesjaczytania

Magda Goebbels była żoną ministra propagandy III Rzeszy. Miała siedmioro dzieci. Fanatyczna miłość do Adolfa pchnęła tę kobietę do niewyobrażalnej decyzji. Zabiła sześcioro swoich dzieci i sama popełniła samobójstwo w momencie przegrania II wojny światowej przez Niemcy.

Meike Ziervogel w fakty wplata świat uczuć, dopełnia opowieść. Opowiada o emocjach i motywacjach matki Magdy, jej samej i jej córki Helgi. Autorka kreśli obraz kobiety, która czuje, myśli, pragnie. Kobiety, która w swoim zaślepieniu do końca jest wierna Adolfowi. Targana wątpliwościami, jak będzie wyglądało jej życie i życie jej dzieci po przegranej wojnie, decyduje się w jej mniemaniu na „mniejsze zło”. Śmierć… nie tylko swoją, ale i swoich dzieci.

 Magda--obsesjaczytania

„Ofiarowuje swoje ciało Josephowi, a ducha Jemu, przez co czuje pełnię i przynależność. Wydaje na świat ich pierwsze dziecko, później drugie… Joseph jest zawiedziony, gdyż rodzą się dziewczynki, a on chciały więcej chłopców. Ale On jest całkowicie pod urokiem tych miniaturowych wersji matki. Już widzi, jak niezmierzone rosyjskie ziemie zaludniają się niebieskookimi blond aniołkami.”

Cieniutka, malutka, na dwa krótkie wieczory książeczka. Wszystko to prawda, ale treść tej książki potrząsa czytelnikiem. Słowa i obrazy, które czytałam długo nie mogły mi wyjść z głowy. Do tej pory nie wyszły. Książka posiada raptem 140 stron, na których autorka przenosi czytelnika w świat kobiet, ich relacji, ich uczuć, ich motywacji. Fascynująca książka, którą trzeba przeczytać!

Nie ma żadnych wrogów, oni nigdy nie istnieli. Wszyscy stworzyliście ich sobie w głowach.”

Autor - Meike Ziervogel

Tytuł - Magda

Wydawnictwo - Marginesy, 2015

Liczba stron - 144


Moja ocena

2 opinie

  1. Muszę przeczytać…Recenzja robi wrażenie…

    odpisz
    • Zachęcam do lektury. Były momenty, że miałam czytelnicze ciary!

      odpisz

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>