J.R.R. Tolkien – Silmarillion

Bez wątpienia jestem wielką fanką Tolkiena. Swoją przygodę zaczęłam od Władcy Pierścieni, ale tak mnie zafascynował świat tolkienowski, że sięgnęłam po „Silmarillion”. I pochłonął mnie całkowicie. Zazdroszczę wszystkim, którzy mają jeszcze przed sobą przygodę odkrywania geniuszu tego pisarza.

Tolkien pokochałam całym sercem. Świat, który wykreował jest tak spójny, tak piękny, tak wyrazisty, że brak mi słów, by opisać moje uczucia towarzyszące przy czytaniu. Po prostu uwielbiam!

„Silmarillion” został opublikowany w 1977 roku, w cztery lata po śmierci autora, w opracowaniu jego syna Christophera.

„Nie sądzę, aby zyskała popularność Władcy Pierścieni – ani śladu hobbitów! Masa mitologii, wszędzie elfy i podniosła stylistyka…”- tak o tej książce mówił J.R.R. Tolkien. Jakże się mylił!

„Silmarillion” to książka trudna w odbiorze i trzeba się maksymalnie skupić w trakcie jej czytania. Ale ten trud jest sowicie wynagrodzony. „Silmarillion” jest po prostu boski!

„Silmarillion” to zbiór opowieści o Dawnych Dniach, czyli o Pierwszej Erze Świata, poprzedzającej epokę, w której rozgrywa się akcja Władcy Pierścieni. Legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności, Morgoth, przebywał w Śródziemiu, a Elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskać Silmarile, trzy świetliste klejnoty, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru. Książkę przepełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Numenoru i Pierścieniu Władzy. Razem składają się na niepowtarzalny obraz dziejów – od Muzyki Ainurów, z której zrodził się świat, aż do końca Trzeciej Ery, gdy powiernicy Pierścienia odpłynęli z Szarej Przystani.

tolkien-silmarillion

Autor - J.R.R. Tolkien

Tytuł - Silmarillion

Wydawnictwo - Amber, 2011

Liczba stron -


Moja ocena

3 opinie

 1. Wiem, że to rzadkość, a „ortodoksyjni” fani Tolkiena mnie za to zawsze linczują, ale ja „Silmarillion” lubię nawet bardziej niż trylogię. Za styl, za treść, za niezwykłość, za podniosłość, za elfy. Za wszystko (:

  odpisz
  • W pełni się zgadzam :) Nic nie przebije „Silmarillionu”. „Władca Pierścieni” jest piekną książką, ale… no właśnie :)

   odpisz
  • Po pierwsze nie rozumiem co to znaczy linczować kogoś za to że lubi inną książkę danego autora? Dla mnie to niedorzeczność. Jak ktoś nie umie rozmawiać o książkach i nie akceptuje gustów innych osób to szkoda czasu na takich ludzi.
   Po drugie chciałbym delikatnie zauważyć (bez linczu ;) ) że Tolkien nigdy nie napisał trylogii. Podejrzewam że Autorce komentarza chodziło o Władcę Pierścieni, tak więc nadmienię tylko ze oryginalne wydanie Władcy Pierścieni było jednotomowe. Dodam do tego że warto by sprawdzić w encyklopedii co oznacza termin „trylogia” ;-)

   odpisz

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>