Fannie Flagg – Smażone zielone pomidory

Po lekturze opowiadań Grzędowicza i „Nocnych zwierząt” Pustkowiak zapragnęłam trochę odpocząć. Chciałam przeczytać coś lekkiego i sympatycznego. „Smażone zielone pomidory” wygrały !  Miała to być lektura rozczulająca i wzruszająca, tryskająca humorem i dramatyczna opowieść o zwykłych ludziach. W 100% taka była.

f.flagg-okładka

Fannie Flagg poprzez swoją książkę przenosi czytelnika w czasie do Alabamy lat 30.,40.,50. i 60-tych. Książka to wspomnienia siwowłosej Ninny, która opowiada historię swojego życia Evelyn. Przyjaźń, która rodzi się między kobietami odmieni życie Evelyn.

„Kiedyś była dziewicą, by jej nie wyzwano od puszczalskich i dziwek; wyszła za mąż, by jej nie wyzwano od starych panien; udawała orgazm, by jej nie wyzwano od oziębłych; urodziła dzieci, by jej nie wyzwano od bezpłodnych; nie została feministką, by jej nie wyzwano od dziwaczek nienawidzących mężczyzn, nigdy nie narzekała i nie podnosiła głosu, by jej nie  wyzwano od zrzęd.”

„Smażone zielone pomidory” – niby łatwa i przyjemna, a jednak… nie do końca. Podskórnie przekazuje wiele prawd i mądrości. Piękna książka o miłości, przyjaźni, życiu i starości.  Narracja nie pozwala odetchnąć, z każdą przeczytaną stroną chciałam więcej.  Nie sposób nie polubić bohaterów, którzy pojawiają się na kartach powieści. Moją szczególną sympatię zdobyła Idgie, ale również Ruth. Niemal pragnęłam wejść do ich kawiarni i z nimi porozmawiać. Zamówić kawę i ciastko. Bardzo mi się podobała. Po prostu piękna.

„Bóg nigdy nie zamyka jednych drzwi, jeżeli nie chce otworzyć drugich.”

 Myślę, że do niej wrócę ponieważ dostarczyła mi niesamowitych wrażeń.

Autor - Fannie Flagg

Tytuł - Smażone zielone pomidory

Wydawnictwo - Axel Springer, 2004

Liczba stron - 384


Moja ocena

6 opinie

 1. Uwielbiam tę książkę!! A film jest bezkonkurencyjny!!! Kiedyś włączyłam go Uczniom – oglądali z wytrzeszczonymi oczyma:):)!!!

  odpisz
  • Film mam w planach :) i mam nadzieję, że mi się spodoba. Może trochę odczekam, żeby emocje po książce trochę opadły.

   odpisz
 2. Piękna książka, czytałam ją dwa razy, ale zapewne jeszcze po nią sięgnę, pozdrawiam. :)

  odpisz
  • Zgadzam się :) Pewnie też do niej wrócę by znów poczuć klimat tej kawiarni.

   odpisz
 3. Czytałam i podzielam zdanie, że świetna. Nastraja czytelnika pozytywnie do całego świata, przynajmniej ja tak miałam – uśmiechałam się do innych. Oto wielka moc literatury, tej dobrej.

  odpisz
  • Oj tak :) powinna być kategoria dla literatury, która nastraja pozytywnie do ludzi, do świata :D

   odpisz

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>