Ben Elton – Dwaj bracia

Lubię sagi rodzinne. Lubię wchodzić w życie bohaterów, lubię uczestniczyć w ich życiu, zastanawiać się nad ich wyborami, lubię śmiać się i smucić z nimi. Lubię, gdy książka dostarcza mi różnorakich emocji. Czy „Dwaj bracia” sprostali temu wyzwaniu? Na okładce widnieje zachęcające zdanie, że jest to pasjonująca saga żydowskiej rodziny. Czy mnie porwała?

 ben-elton-dwaj-bracia

Akcja powieści toczy się dwutorowo w Berlinie lat 20 XX. i Londynie w 1956 roku. Ciekawy zabieg, który uczynił powieść niezwykle interesującą w odbiorze. W Berlinie przychodzą na świat bliźnięta Friedy i Wolfganda – Paulus i Otto. W Londynie spotykamy jednego z braci, któremu udało się uciec z Niemiec. Prawie do końca powieści nie wiemy, czy to Paulus, czy Otto.

ben-elton-dwaj-bracia

Bliźniakom towarzyszymy od momentu narodzin. Uczestniczymy ich dzieciństwie, dorastaniu, pierwszym zakochaniu. Patrzymy na powstawanie Sobotniego Klubu, który tworzą bracia, Dagmara i Silke. Poznajemy charaktery i zdolności bohaterów i ich przyjaciół.

„Paulus jak matka, był pilny i przykładał się do nauki. Otto, zupełnie jak ojciec, był nieokiełznany i nie tak chętny, żeby się uczyć. Otto był muzykalny jak Wolfgang, a Paulus, tak jak Frieda, chciał zdobyć zawód, który pozwoli mu pewnego dnia pomagać ludziom. Paulus był ciemnowłosy i śniady jak matka, podczas gdy Otto miał, jak ojciec, jasne włosy i skłonność do piegów.”

 ben-elton-dwaj-bracia

Hitleryzm w Niemczech brutalnie przerwał ich dzieciństwo i młodość. Faszyzm odcisnął piętno na ich życiu, ich wyborach i decyzjach. W czasie dochodzenia Hitlera do władzy rodzina Stenglów nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji. Nie wierzyła, że ktokolwiek będzie zdolny do takich okropności. Żydzi żyjący w tamtym czasie liczyli na opamiętanie Adolfa Hitlera.

„’Pan’ Hitler. Tak właśnie, zarówno Frieda, jak i jej żydowscy przyjaciele, nazywali Wodza, z desperacką i milczącą nadzieją, że mówienie o nim w sposób cywilizowany może w jakiś sposób ucywilizuje jego samego. Że może pomimo wszystko, co powiedział, głęboko w środku jest prawdziwym politykiem, który akceptuje zestaw pewnych zasad i norm postępowania, a nie obłąkanym psychopatą, postacią z gotyckich koszmarów.”

 ben-elton-dwaj-bracia

Niestety historia potoczyła się tak, a nie inaczej. Hitler wszystkie swoje pogróżki niestety spełnił. Powieść obrazowo pokazuje narastanie przemocy, nienawiści i strachu.  

„I ci, którzy znaleźli się po stronie śmierci, nie mogli nic poradzić na to, że status tych po stronie życia budził w nich gorycz, gniew i urazę. Tamci nazywali siebie Aryjczykami. A ponieważ nikt, ani nazista, ani nawet milczący współtowarzysz podróży, nie chciał z Żydami rozmawiać, a nawet na nich patrzeć, to wylewali swoje żale przed jedynymi Aryjczykami, którzy chcieli z nimi rozmawiać, przed swoimi nie-żydowskimi przyjaciółmi.”

 

„Dwaj bracia” to przejmująca historia żydowskiej rodziny inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Ben Elton w fikcję wplótł niektóre fakty ze swojej rodziny. Książka mimo, że znamy historię i wiemy, co było dalej, trzyma w napięciu. Momentami nie mogłam się od niej oderwać. I odpowiadam na pytanie: tak, porwała mnie! Pozycja ta skłania do refleksji i pozostawia czytelnika z licznymi pytaniami: o miłość, o przyjaźń, o nienawiść, a przede wszystkim o dobro i zło. O Hitlerze i jego okrucieństwach napisano wiele książek, ale uważam że takich książek nigdy dość.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zona Zero

Autor - Ben Elton

Tytuł - Dwaj bracia

Wydawnictwo - Zona Zero, Warszawa 2015

Liczba stron - 524


Moja ocena

7 opinie

 1. Okładka zacna, nawet fabuła intrygująca. Nie przepadam za sagami rodzinnymi, ale niewykluczone, że zrobię wyjątek.

  odpisz
  • Zrób wyjątek i przeczytaj :)

   odpisz
 2. Już od paru tygodni mam chrapkę na tę książkę. Szkoda, że ebooka jeszcze nie ma. (Albo ja źle szukam). Ciekawi mnie podwójna akcja, (mam na myśli z dwóch miejsc), no i bliźniaki same w sobie, zawsze intrygują jako bohaterowie.

  odpisz
 3. ja Eltona znam z ‚Popcornu’ który wpadł mi dość przez przypadek podczas przechadzek po bibliotece :D tę książkę mam też na oku i widzę, że warto :)

  odpisz
  • Warto :) A ja rozejrzę się za innymi książkami tego autora.

   odpisz
 4. Mnie też porwało. Jak już zadomowiłam się w tym powieściowym świecie, nie mogłam się oderwać.

  odpisz
  • Cieszę się, że Tobie też się podobała :)

   odpisz

Czekam na Twoją opinię :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>